Farsi  |  English
جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸
صفحه اصلی/6
فولاد هرمزگان؛ نماد خودکفایی صنعت فولاد فولاد هرمزگان؛ نماد خودکفایی صنعت فولاد (تعداد بازدید : 1272)

فولاد هرمزگان؛ نماد خودکفایی صنعت فولاد

 

شرکت فولاد هرمزگان در بین واحدهای صنعتی کشور با اتنخاذ رویکرد مدیریتی جدی توانسته در سال‌های اخیر به دستاوردهای موردتوجهی در بخش‌های مختلف تولید برسد؛ مدیر تامین قطعات این شرکت از برنامه بومی‌سازی 70درصد از قطعات موردنیاز تا 45سال آینده خبر می‌دهد و مدیرعامل فولاد هرمزگان نیز به معدن نامه می‌گوید: «برنامه 1.5میلیون تنی تولید فولاد این شرکت در سال 98 با تمام قوت بر جای خود باقی است».

  ادامه تولید با تمام قوت

فرزاد ارزانی مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان در حاشیه بیست‌ویکمین سمپوزیوم فولاد کیش در خصوص دستاوردهای این شرکت  در سال 97 به معدن نامه گفت: 4بعد اصلی رویکرد شرکت فولاد هرمزگان را تولید، سودآوری، نیروی انسانی متخصص و صادرات تشکیل می‌دهد که در همین راستا نقشه‌ راه این شرکت تبیین می‌شود.

وی افزود: دربرنامه 10ماهه اول تولید سال جاری این شرکت علیرغم تحریم‌ها و فشارهای داخلی و خارجی، در تولید تختال 5درصد نسبت و در بحث تولید آهن‌اسفنجی 10درصد نسبت به سال قبل جلوتر است.

ارزانی با اشاره به رویکرد صادراتی فولاد هرمزگان گفت: این شرکت در بحث صادرات در 6ماهه اول سال جاری از برنامه جلوتر بود و در اشل 10ماهه 50درصد از تولیدات این شرکت علیرغم محدودیت‌های بین‌المللی به بازارهای قبلی و همینطور بازارهای جدید صادر شده‌ و این صادرات در دوماه پایانی سال نیز ادامه خواهد داشت.

مدیرعامل فولاد هرمزگان با اشاره به ظرفیت اسمی 1.5میلیون تنی این شرکت گفت: در سال 96 فولاد هرمزگان 1میلیون و 410هزار تن تولید داشته و برنامه این شرکت برای سال 97 تولید 1.5میلیون تن فولاد و دستیابی به ظرفیت اسمی است.

وی افزود: علیرغم محدودیت‌های بین‌المللی و مشکلات شرکت‌های داخلی برای خرید محصولات فولاد هرمزگان، این شرکت در جهت حفظ بازارهای جهانی، تغذیه بازارهای داخلی و افزایش تولید تلاش‌های بسیاری صورت گرفته‌است.

ارزانی در خصوص برنامه‌های این شرکت در سال 98 گفت: برنامه‌ریزی‌های لازم  نقشه راه سال 98 تبیین شده و بر اساس برنامه 1.5میلیون تنی با تمام توان به تولید خود ادامه خواهد داد.

توسعه صنایع نسوز با تکیه بر توان داخلی

جواد قراگوزلو مدیر فنی تولید فولادسازی و ریخته‌گری شرکت فولاد هرمزگان در حاشیه نمایشگاه بین المللی فولاد کیش 97 به معدن نامه در خصوص شرایط صنعت نسوز در صنعت کشور اظهار داشت: صنایع نسوز ایران هم پای صنعت فولاد در سال‌های اخیر شاهد رشد قابل قبولی بوده‌است اما تولید در شرایط کنونی مسلما عملکرد متفاوتی را می‌طلبد.

وی با اشاره به تحریم‌های اقتصادی ایالات متحده گفت: شرایط تحریمی بالاجبار واحدهای صنعتی را به سمت استفاده از دانش فنی و مواد اولیه داخلی سوق داده‌است و الزاما این مسیر در راه توسعه قوی‌تر طی خواهد شد.

قراگوزلو افزود: اما برخی از مواد اولیه پایه نسوز به واردات وابسته است هرچند که سصنعت نسوز تاکنون در تامین مواد موردنیاز خود موفق بوده اما این میزان از تولید مواد پایه کفاف نیاز صنایع نسوز کشور را نمی‌دهد.

مدیر تولید شرکت فولاد هرمزگان در خصوص مشکل کمبود نقدینگی صنایع نسوز اظهار داشت: در شرایط بحرانی باید از راهکارهای بحرانی و استراتژی‌های مناسب شرایط کنونی استفاده کرد و متخصصان امر راهی برای تامین ارز موردنیاز آن‌ها پیدا کنند.

وی در خصوص نمایشگاه بین‌المللی و بیست‌ویکمین سمپوزیوم فولاد کیش 97 گفت: در نمایشگاه‌ها فولادسازان می‌توانند در شرایطی مناسب با دستاوردهای خود آشنا شوند و به تعامل بیشتری در راستای نیازمندی‌ها بپردازند و مسلما این گردهمایی‌ها لازمه توسعه و پیشرفت در جهت خودکفایی است.

مدیر تولید فولادسازی و ریخته‌گری فولاد هرمزگان در خصوص افق چشم‌انداز این شرکت گفت: فولاد مبارکه از میزان ظرفیت تولید در سال جاری گذشته‌است و در تولید ماهیانه نیز رکورد ثبت کرده‌‌است که در همین راستا برنامه 1.5میلیون تنی تولید در سال 98 نیز در دستور کار قرار دارد.

وی در خصوص رویکرد صادراتی فولاد هرمزگان در سال 98 گفت: در شرایط کنونی باید بر اساس پیچیدگی‌های بازار پیش رفت در عین حال فولاد مبارکه به برند خوبی در بازارهای جهانی تبدیل شده‌است.

قراگوزلو پیشینه تحریم صنعت فولاد را طولانی دانست و افزود: تولید 25میلیون تن با تلاش بسیار سختی محقق شد و در شرایط دشوار کنونی صنعت ایران شاهد دستاوردهای علمی در صنعت فولاد است و باید در این جنگ اقتصادی همدیگر را یاری کنیم.

وی افزود: برای افق 1404 ظرفیت‌سازی‌های لازم صورت گرفته اما این برنامه را باید با توجه به شرایط کنونی مورد بازنگری قرار داد.

 بومی‌سازی 70درصد از قطعات

همچنین محمد معظم‌فر مدیر خرید قطعات یدکی فولاد هرمزگان در حاشیه بیست‌ویکمین سمپوزیوم فولاد کیش به معدن نامه در خصوص فعالیت این شرکت در جهت بومی‌سازی و تامین قطعات گفت: از سال 90که تولیدات این شرکت شروع شد، این شرکت با کمک گرفتن از تجربیات فولاد مبارکه به ایجاد  زیرساخت‌های تامین قطعات یدکی پرداخت.

وی با اشاره به تحریم‌های اقتصادی امریکا گفت: با خروچ آمریکا از برجام کارگروهی در راستای خرید و ذخیره قطعات موردنیاز تشکیل شد و فولاد هرمزگان تاکنون با مشکل تامین قطعات یدکی مواجه نشده‌است.

مدیر خرید قطعات فولاد هرمزگان افزود: این شرکت تا دوسال آینده از لحاظ قطعات یدکی تامین است و با توجه به اینکه 15درصد از نیاز شرکت را قطعات پرمصرف تشکیل می‌دهند طرح‌های مهندسی معکوس و مهندس مجدد در راستای تامین این قطعات نیز در دستور کار قرار دارد.

معظم‌فر با اشاره به فعالیت‌های فولاد هرمزگان در جهت بومی‌سازی قطعات یدیک گفت: تاکنون 27درصد از قطعات موردنیاز این شرکت بومی‌سازی شده و با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته تا 5سال آینده 70درصد قطعات موردنیاز فولاد هرمزگان بومی‌سازی خواهد شد.

 

رسیدن به ظرفیت اسمی در سال 98

علیرضا نجار قویدل مدیرواحد احیا مستقیم فولاد هرمزگان نیز در حاشیه سمپوزیوم کیش 97 به معدن نامه در خصوص تولیدات این واحد اظهار داشت: در سال گذشته یک shut down در دو مدول واحد احیا به جهت تعمیرات اجرا شد که توان تولیدی واحد احیا مستقیم را برای سال 97افزایش داد.

وی افزود: پس از تبین تابلو اهداف برای تولیدات سال 97، در فروردین ماه و خردادماه سال جاری واحد احیا مستقیم توسط مدول A رکورد تولید بیش از 158هزار تنی را ثبت کرد.

نجارقویدل با بیان اینکه رکورد ثبت شده توسط این شرکت گفت: رکورد اصلی واحد احیا مستقیم در 17اسفندماه سال جاری زده شد که تولید سال گذشته شکسته شد؛ همچنین فولاد هرمزگان در سال گذشته 1میلیون و 406هزار تن تولید داشته و در سال جاری برنامه رسیدن به ظرفیت اسمی 1میلیون و 500هزار تنی در دستور کار قرار گرفت که تا پایان سال به این میزان از تولید دست پیدا خواهد کرد.

وی افزود: در زمینه متال تقریبا بیش از 90درصد از محصولات در چهارچوب استانداردهای بین‌المللی بوده و در سال 97رکورد کیفیت محصولات نیز زده‌شد.

نجار قویدل ادامه داد: این رکوردها با تلاش تمام بخش‌های احیا مستقیم صورت گرفت و فولاد هرمزگان در ماه اول سال آینده پس از بزرگترین shut down سالیانه به برنامه تولید 1.5میلیون تنی ادامه خواهد داد.

 


تاریخ: ۱۳۹۷/۱۲/۱۳
منبع :نظرات:


طراحی سایت از پارسیان مهر
تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به شرکت فولاد هرمزگان می باشد